Digitális lenyomat - a jövő itt van

     A hagyományos lenyomatvételi folyamatnál számos esetben fordul elő garatreflex a páciensnél. Ez egy olyan folyamat, mely mindenképpen szükséges a fogművek (hídvázak, koronák, protetikai munkák, sínek stb.) elkészítéséhez. Általában az alsó és a felső fogívről is szükséges lenyomatot venni, ahova a munka készül, az lesz a munkaminta, a másik fogív pedig annak antagonistája.


Ideális esetben, ideális mennyiségű lenyomatvételi anyaggal

ez nem okoz nagy kellemetlenséget. Ám az erre kimondottan érzékeny pácienseknél elkerülhetetlen az öklendezés, náluk a lenyomatvételi folyamat igazi tortúrává válhat a fogorvos legnagyobb körültekintése esetén is. 

A technika előrehaladtával minden folyamatos változás alatt áll, 

így a digitális fejlesztések a fogtechnikai szakmán belül is utat törnek maguknak. Az egyik legmodernebb innováció az oral scanner megjelenése, mely hatalmas mérföldkő mind a fogorvosok, mind a fogtechnikusok köreiben. Alkalmazása igencsak megkönnyíthetni mindkettőnk munkáját, amennyiben pontos a lenyomat. Fontos szempont az anyagspórolás is, a fogorvosi rendelőben így elhanyagolható a lenyomatvételi kanál és a lenyomatanyag, a harapás levételéhez szükséges viasz vagy szilikon.




 A fogtechnikai laboratóriumban azonban máshogy mutatkoznak meg az oral scanner hatásai; felcserélődnek sorrendek és az anyagok. Ami időt az elején megspórolunk, az a munkafolyamat végén visszajön, komolyabb, a gipsznél drágább anyagok használatával. Ez nem azt jelenti, hogy magát a 'gipszelési folyamatot' nem egyszerűsíti le, csak hogy másfajta odafigyelést igényel.


Nincs kellemetlen érzet, garatreflex.

Mivel a technikára nem érkeznek be a fizikai lenyomatok, így nem használunk gipszet azok felöntéséhez, artikulálásához. A scanner által generált fájlt rögtön tudjuk fogadni. Egy digitális tervezőprogrammal a technikus megtervezi a digitális modellt, amennyiben digitálisan tervezett munka készül rá, azt is. Ezt követi a 3D nyomtatás; ehhez szükséges speciális 3D nyomtató folyadék, melyet elő kell készítenünk a nyomtatásra. Szükséges egy 3D nyomtató készülék, melyet a legnagyobb pontossággal és óvatossággal kell kezelni. Elengedhetetlen a karbantartása, a rendszeres kalibrálása, amennyiben igényes munkát szeretnénk kiadni kezeink közül.


Nálunk ez mind megtalálható.

Ügyelünk laborunk állandó technikai fejlesztésére
és a továbbiakban is ügyelni fogunk,hogy naprakészek tudjunk maradni.

Töltse le digitális munkalapunkat ITT


A lenyomatvételi folyamat 

Maga a lenyomatvétel így egy sokkal vizuálisabb folyamat lesz; a levett digitális lenyomat/kép azonnal kirajzolódik a képernyőn. Egy apró kamera rögzíti 3D-ben, digitálisan az elkészült képet, mely színes. életszerű és nagyon részletgazdag. Több harapási beállítást is lehet rögzíteni szintén digitálisan, melyet a scanner által generált fájlformátumban továbbíthat a rendelő a technikának.

A fogorvos az intraorális scanner kisméretű fejét körbemozgatja a páciens szájában, hogy részletes képet kapjunk a szájképletekről és lecsiszolt fogcsonkokról. Így mindenféle kellemetlen érzet nélkül készít felvételt 3 dimenzióban a fogazatról.


A lenyomatvételt készítő fogszakorvosunk végig vezeti az intraorális kamerát a fogak vonalán. Ezalatt az intraorális scanner több ezer fotót készít a fogak helyzetéről, melyeket összeállítva a szükséges program segítségével, egy monitoron folyamatosan láthatóvá válnak a Páciens fogai és a fogív. Ezt követően a digitális lenyomat alapján a fogpótlást készítő fogtechnika CAD/CAM módszerrel elkészíti a koronát, betétet vagy több tagból álló pótlás esetén a hidat.
A pótlást esetenként a kezelőorvos is elkészítheti, ill. a fogtechnikával sokkal szorosabb, hatékonyabb partneri együttműködést tud kialakítani ezen technológiai elemmel, mint a korábban megszokott metódusnál. A fogászat jövője digitális. Mind a tervezés, mind pedig a precíziós gyártás."
                                                                  www.dentop.hu